IAF Bulletin - Október 2020

Konferencia FACE o zlepšení spoločnej poľnohospodárskej politikyface1

Európska federácia pre poľovníctvo a ochranu prírody (FACE) zorganizovala online konferenciu “Môže budúca SPP vytvoriť priestor pre prírodu?’’. Konferencia zahŕňala niekoľko poslancov, ako aj odborníkov na hľadanie riešenia výziev, ktorým čelí biodiverzita a tieto riešenia uvádzajú prostredníctvom reformy SPP (Spoločná poľnohospodárska politika). Panelová diskusia sa konala pred hlasovaním EÚ o financovaní SPP pre ďalšie obdobie. Zhodou diskusie bola potreba posilniť druhý pilier SPP s cieľom zlepšiť opatrenia na obohatenie ekologizácie a biodiverzity, zjednodušiť procesy ich aplikácie ako aj ich pripomienkovanie. Na dosiahnutie týchto cieľov a zlepšenie biodiverzity na otvorených poľnohospodárskych plochách je však potrebné, aby poľnohospodári, politici, poľovníci a ochranári spoločne spolupracovali.

IAF zaslala Európskej komisii list, v ktorom žiada všetkých európskych delegátov, aby lobovali u svojich europoslancov za podporu reformy SPP v súlade s návrhmi FACE a členov diskusného panelu. 

Svetový den sokoliarstva: 16.11

Mnoho stretnutí a projektov bolo tento rok zrušených kvôli ochoreniu Covid -19, avšak teraz, falconrys pomalým obnovovaním činnosti väčšiny krajín a trochou fantázie, by mohli byť niektoré plány uskutočniteľné, konkrétne máme na mysli "Svetový deň sokoliarstva” 16. novembra 2020! Prosíme všetkých vás a členov vášho klubu aby sme spoločne zorganizovali podujatia, na oslavu tohto nášho spoločného sviatku.

Môže ísť o menšie lovecké stretnutie, návštevu školy, workshop na výrobu sokoliarskeho výstroja, výstavu v múzeu alebo na veľtrhu, súťaž v kresbe alebo fotografovaní... a mnoho ďalších! Prosíme, vyfoťte sa a fotky s povolením na ich využitie nám pošlite na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Tieto fotografie použijeme pre aktualizáciu uznania spoločnosťou UNESCO, ktoré je potrebné vykonávať pravidelne.

Nezabudnite na pravidlá IAF pre zverejňovanie fotografií. Nájdete ich v odkaze. Uprednostnení budú ľudia s dravcami, dravce a psi, lietajúce dravce. Rátame s tým, že tento email budete zdieľať s čo najväčším počtom sokoliarov, vrátane tých, ktorí nie sú členmi vášho klubu!

iaf2iaf6

Sokoliarstvo, žijúce dedičstvo ľudstva

Uznanie sokoliarstva organizáciou UNESCO, ako nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva, iaf7je kľúčom k jeho zachovaniu. Umenie sokoliarstva spája našu komunitu a vytvára mosty cez národné a jazykové hranice. Tieto mosty umožnili šírenie sokoliarskych techník z jednej kultúry do druhej, čím boli pretkané do nášho dedičstva, kultúry a tradícií mnohých krajín. Aj keď je sokoliarstvo živým ľudským dedičstvom a v teréne ho praktizuje naša globálna sokoliarska rodina, je potrebné pamätať na jedinečné tradície, ktoré si v priebehu tisícročí vytvorila každá krajina a zachovať ich. Naša spolupráca s organizáciou UNESCO a s ministerstvami kultúry každej krajiny má zásadný význam.

Prečítajte si, prosím, tento dokument, ktorý uznáva kultúrnu hodnotu nehmotného kultúrneho dedičstva krajiny. Strana 109 obsahuje anglický preklad odôvodnenia zápisu sokoliarstva do tohto zoznamu. Účasť na aktivitách IAF ako je Svetový deň sokoliarstva a sprostredkovanie ďalších uskutočnených aktivít svedčí, že sokoliarstvo je živé a prechádza z generácie na generáciu.

Prieskum skupiny mladých sokoliarov:

iaf8Drahí priatelia,

Vás, ktorí ste ešte neabsolvovali dotazník mladého sokoliara, žiadam, aby ste venovali pár minút svojho času na vyplnenie tohto prieskumu, ktorý sme uskutočnili v spolupráci s “NY University of Abu Dhabi”. Váš príspevok bude vítaný a je potrebný pre dosiahnutie minimálneho počtu pre štatistické porovnanie a vyhodnotenie informácií, z ktorých sa dozvieme ako mladí ľudia žijú a aký pohľad zastávajú na našu spoločnú vášeň - ”Sokoliarstvo.” Ďakujem.

Andrea Villa, zakladateľka Young Falconers Group (Skupiny mladých sokoliarov)

 

 

 

iaf9Nekrológ Toma Cadeho, uverejnený ornitologickou spoločnosťou Raptor Research Foundation

Začiatkom tohto roku zomrel emeritný profesor ornitológie na Cornellovej univerzite a zakladateľ organizácie Peregrine Fund Tom J. Cade. Rozkliknutím tohto linku si môžete prečítať výstižný nekrológ, spracovaný nadáciou Raptor Research Foundation, ktorý podrobne opisuje vtipné príbehy jeho života, ako aj množstvo cenných príspevkov, ktorými profesor Cade prispel k zachovaniu sokolov sťahovavých a iných druhov vtáctva.

 

 

 

 

 

 

Profily chorôb 6: Bakteriálne ochorenia

choroby

Kliknutím na tento odkaz získate prístup k uvedenej publikácií.

Oznámenie o pobrexitových hraničných obmedzeniach medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom:

[8. októbra] britská vláda zintenzívnila prípravy ukončenia prechodného brexitového obdobia zverejnením aktualizovaného modelu hraničnej prevádzky, v ktorom nájdete informácie pre cestujúcich, obchodníkov, ako aj dopravcov o pripravovaných opatreniach, ktoré bude potrebné aplikovať pri hraničnom prechode EÚ - VB. Táto publikácia približuje obchodníkom ďalšie informácie a opatrenia, na ktorých zmenu sa musia pripraviť odchodom VB z jednotného Európskeho trhu a colnej únie EÚ.

Model hraničnej prevádzky nájdete tu.

Po ukončení prechodného obdobia, končiaceho 1. januára, sa prosíme oboznámte s týmto sprievodcom, v ktorom sa pojednáva o obchodovaní a premiestňovaní zvierat a rastlín chránených CITESom. Každý chránený živočíšny alebo rastlinný exemplár prevezený do alebo z Veľkej británie bude potrebovať dokumentačné overenie CITES. O tieto dokumenty je potrebné požiadať v dostatočnom predstihu pred cestou a skontrolovať a potvrdiť ich na jednom z 29 vstupných a výstupných miest, určených pre overovanie dokumentácie CITES.