Nehmotné kultúrne dedičstvo UNESCO
Deviate zasadnutie Valného zhromaždenia zmluvných štátov Dohovoru o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva sa konalo v ústredí UNESCO v Paríži od utorka 5. do štvrtka 7. júla 2022. Počas troch dní sa 180 zmluvných štátov stretlo a diskutovalo o množstvo otázok, ktoré sú dôležité pre ochranu živého dedičstva na celom svete a budúcnosť dohovoru.
Ako akreditovaná mimovládna organizácia mohla IAF vyslať delegáciu a vyzvala zainteresované strany, aby sledovali priamy prenos. Pre viac informácií prosím kliknite na obrázok.
V súlade s politikou IAF podporovať mladých sokoliarov, aby sa zúčastňovali medzinárodných dohovorov a environmentálnych dohôd, súčasťou našej delegácie bol aj taliansky študent, sokoliar, ktorý minulý rok ukončil diplomovú prácu na tému Archív pre ICH a Konvenciu z roku 2003.
Urobili sme krátky zásah:
„Tento dohovor je podstatou toho, čo je vo svete dobré. Vyvažuje to zlú časť demokracie, ktorou je, keď hlas väčšiny úplne prehluší hlas menšiny; keď vlády nepočúvajú malých ľudí.
Tento rok sme sa zúčastnili slávnostných podujatí v nových krajinách, ktoré majú byť uvedené v rozšírenom zozname ICH o „Sokoliarstvo, živé ľudské dedičstvo“. Praktizujúci sokoliarstvo v týchto krajinách by mohli tvoriť menej ako 0,001% populácie, čo nie je skvelé, keď vláda hľadá väčšinu, že 0,001% by sa normálne ignorovalo.
Mimovládne organizácie však zväčšujú hlas malých ľudí a keď tieto mimovládne organizácie majú dôveru svojich komunít aj rešpekt svojej vlády, ktorý možno získať dôverným poznaním ich témy a poznaním toho, ako funguje ICH UNESCO.
Táto organizácia IAF tento rok aspoň štyrikrát použila etické princípy na ochranu nášho živlu v rôznych krajinách.
- Etický princíp 4:
Všetky interakcie s komunitami, skupinami a tam, kde je to vhodné, s jednotlivcami... by mali byť charakterizované spoluprácou, dialógom, vyjednávaním a transparentnými konzultáciami a musia podliehať ich slobodnému, predchádzajúcemu, trvalému a informovanému súhlasu. - Etický princíp 7:
Komunity, skupiny a jednotlivci, ktorí vytvárajú nehmotné kultúrne dedičstvo, by mali mať prospech z ochrany morálnych a materiálnych záujmov vyplývajúcich z uvedeného majetku.
Inými slovami, vlády, ktoré uvádzajú prvky a podporujú uvedenie prvkov v iných krajinách, majú záväzky voči komunitám uvedeným v zozname, nie záväzky voči svojim oponentom,
Tento dohovor je aj podstatou diplomacie, keď sa štyri, štrnásť alebo dvadsaťštyri národov spojí, aby chránili spoločný kultúrny prvok, na ktorý sú hrdí a tvoria silné puto. V mimovládnej organizácii znovu a znovu vidíme malé diplomatické pokroky medzi národmi prostredníctvom nášho živlu. Sokoliarstvo a ďalšie prvky uvedené na zozname ICH môžu a mali by sa používať ako diplomatické nástroje medzi národmi.
Toto je skvelé stretnutie, ďakujem vám všetkým za vašu prácu.“
Online kurz nehmotného kultúrneho dedičstva
UNESCO v spolupráci s Medzinárodným informačným a sieťovým centrom pre nehmotné kultúrne dedičstvo v ázijsko-tichomorskom regióne (ICHCAP), SDG Academy zo Siete riešení pre udržateľný rozvoj vytvorilo bezplatný Massive Open Online Course (MOOC) o Živom dedičstve a udržateľnom rozvoji. a Katedra UNESCO pre výskum nehmotného kultúrneho dedičstva a kultúrnej diverzity Národnej autonómnej univerzity v Mexiku (UNAM).
MOOC sa skladá zo šiestich modulov, z ktorých každý pozostáva z troch až piatich súvisiacich kapitol v rámci spoločnej témy, vrátane prehľadu živého dedičstva v duchu Dohovoru o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva a vzťahu medzi živým dedičstvom a témami ako napr. ako rod, vzdelanie, zdravie, tvorba príjmov, poľnohospodárstvo, zmena klímy a budovanie mieru. Kurz prebieha vlastným tempom, čo znamená, že všetky súčasti kurzu sú k dispozícii a je možné ich dokončiť kedykoľvek do 31. augusta 2022. MOOC je bezplatný prístup na webovú stránku edX . Videokapitoly sú dostupné aj v knižnici SDG Academy .
IAF je akreditovanou medzinárodnou mimovládnou organizáciou UNESCO ICH a boli sme požiadaní, aby sme zdieľali informácie o tomto aktuálnom MOOC, ktorý nás všetkých pozýva preskúmať mnohostranný a dôležitý vzťah medzi živým dedičstvom a trvalo udržateľným rozvojom s cieľom ďalej posilnenie úlohy kultúry pre rozvoj, čo je aspekt sokoliarskeho zoznamu, ktorý už mal životne dôležitý význam vo viacerých krajinách.
2022 zasadnutie Rady delegátov IAF
Stretnutie bude zamerané na mesto Pińczów na juhu Poľska, jeden a pol hodiny jazdy od letiska v Krakove alebo dve a pol od Varšavy. Najbližšia železničná stanica je v Busko Zdroj.
Účastníci si budú musieť zabezpečiť dopravu z letiska na miesto konania sami. Prenájom auta je v Poľsku relatívne lacný a autá môžu byť zdieľané na prepravu do poľovných revírov.
Predbežný program
utorok 8. novembra
Príchod personálu a delegátov IAF
Deň 1. Streda 9. novembra
08:30 - 12:30 Stretnutie delegátov IAF 2022
13:00 - 14:00 Obed
14.00 - 18.00 Voľné popoludnie a možnosť pripojiť sa k poľovníckym skupinám
Voľný večer.
Deň 2. Štvrtok 10. novembra
09.00 Slávnostné otvorenie, uvítacie príhovory a ceremónia IHC UNESCO
14.00 - 18.00 Voľné popoludnie a možnosť pripojiť sa k poľovníckym skupinám
19.00 - 20.00 Príhovor prezidenta IAF a hostí
20.00 - 22.00 Slávnostná večera + tombola o projekt Peregrine
Deň 3. Piatok 11. novembra - Národný deň nezávislosti Poľska
09.00 Poľovnícky deň
20.00 Spoločenský večer Poľského klubu - otvorený pre hostí IAF
Deň 4. Sobota 12. novembra
9.00 Poľovnícky deň
17.00 Záverečný ceremoniál
Deň 5. Nedeľný deň, 13. november
Odchody
Upozorňujeme, že na aktuálnom zasadnutí Rady delegátov sa môžu zúčastniť iba členovia predstavenstva a poradného výboru IAF, národní delegáti a oficiálni zástupcovia klubov a jednotliví predplatitelia. Pozorovatelia sa môžu zúčastniť na pozvanie prezidenta IAF. Otázky na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Registračný formulár len na účasť na zasadnutí Rady delegátov IAF
Naši hostitelia z poľskej sokoliarskej komunity robia opatrenia na pozvanie ďalších medzinárodných hostí, ktorí sa možno nebudú môcť zúčastniť stretnutia IAF
Bernský dohovor a Dohovor o sťahovavých druhoch
V dňoch 7. až 10. júna sa IAF zúčastnila na spoločnom Stretnutí Bernského dohovoru SFP a CMS MIKT o nelegálnom zabíjaní, odchyte a obchodovaní s voľne žijúcimi vtákmi a Stretnutia skupiny expertov Bernského dohovoru na ochranu vtáctva. Tieto dve stretnutia sa konali vo Valencii v Španielsku (MIKT 5).
Toto stretnutie malo pre IAF kľúčový význam, aby zdôraznilo pozitívnu úlohu, ktorú sokoliari zohrávajú pri monitorovaní a boji proti nezákonnému zabíjaniu vtákov. Postavenie IAF ako hlavnej zainteresovanej strany bolo zdôraznené pozitívnym prijatím intervencií uskutočnených IAF v súvislosti so schopnosťou sokoliarov využívať kultúrne aspekty a priame kontakty s IPLC (domorodým obyvateľstvom a miestnymi komunitami), aby ich spojili s kultúrnymi inštitúciami, ako sú napr. ako UNESCO a so sokoliarmi vedenými snahami o ochranu, ktorých príklady sú prezentované v Sakernet ( https://www.sakernet.org ), Perdixnet ( https://www.perdixnet.org ) a Falconet ( https://www .falconet.org ) siete trvalo udržateľného využívania, ktoré IAF prevádzkuje.
Prednášajúci zdôraznili silu, ktorú má vzájomný tlak pri zmene postojov a povzbudzovaní komunít, aby bojovali proti nezákonnému zabíjaniu vtákov. Silnou stránkou takýchto mnohostranných environmentálnych dohôd je spolupráca medzi štátmi, medzinárodnými inštitúciami, dohovormi a mimovládnymi organizáciami, ktoré zlepšujú komunikáciu a podporujú riešenia environmentálnych výziev založené na vedeckých dôkazoch.
IAF ponúkla svoju pomoc CMS a Bernskému dohovoru pri preklade kľúčových strategických dokumentov do niekoľkých jazykov, ktoré IAF môže robiť vďaka tvrdej práci a odhodlaniu svojich dobrovoľných prekladateľov v ITWG. To ukazuje nadšenie medzinárodnej sokoliarskej komunity pri spolupráci s inštitúciami na ochranu dravcov a biotopov.
Uskutočnila sa prezentácia CMS o úrazoch elektrickým prúdom. Julian Mühle urobil v tejto veci intervenciu, pričom zdôraznil úlohu, ktorú zohrávajú sokoliari, IAF a najmä Agentúra pre životné prostredie v Abú Zabí a fond MBZ pri zmierňovaní tisícok kilometrov nebezpečných línií cez Áziu a do Európy a severnej Afriky.
Bola to prvá príležitosť na osobné stretnutie od začiatku pandémie a užitočnosť networkingu bola okamžite zrejmá. Okrem toho, že sme využili príležitosť na vytváranie sietí na opravu dezinformácií o sokoliarstve, posilnili sme náš vzťah s MoP Raptors, ktorý teraz vedie Umberto Gallo Orsi, a nadviazali sme dôležité kontakty, s ktorými dúfame, že budeme spolupracovať na budúcich projektoch.
Plenárne zasadnutie IPBES 9 (Medzivládny panel pre biodiverzitu a ekosystémové služby) Zverejnenie 2 kľúčových hodnotiacich správ
IAF sa zúčastnila na IPBES, Medzivládnom paneli OSN pre biodiverzitu a ekosystémové služby v Bonne v Nemecku, čo je interdisciplinárna medzivládna platforma pre špičkových vedcov zo všetkých 132 členských štátov na spoluprácu s mimovládnymi organizáciami, agentúrami OSN, medzivládnymi orgánmi, multilaterálnymi environmentálnymi dohodami, odborníkmi a odborníkmi. vedie výskumníkov k štúdiu biodiverzity a vytváraniu správ s politickými odporúčaniami s hlbokým vplyvom na politiku biodiverzity na celom svete.
Vypracovanie týchto správ trvá približne 4 roky a každá má približne 1000 strán. Ide o vyvrcholené úsilie 100 vedcov o zhromaždenie súčasných poznatkov vedeckých komunít o biodiverzite. Okrem dlhých správ je vypracovaná kratšia, 31-stranová správa ako SPM (Summary for Policymakers). Presný text SPM sa potom prerokuje, prerokuje a zmení sa riadok po riadku.
Najúspešnejším výsledkom z hľadiska sokoliarstva bola úspešná úprava Súhrnu pre tvorcov politík tak, aby odrážala udržateľnosť lovu populácií cicavcov v rámci 20-ročného trendu. Toto je súhrn na globálnej úrovni podporený mnohými štúdiami. V zhrnutí navrhovanej správy tvorcu politiky to bolo pôvodne vyjadrené ako klesajúca populačná tendencia, čo sa mohlo zle odraziť na udržateľnosti poľovníctva a, samozrejme, sokoliarstva. Na dosiahnutie zmien IAF lobovala u národných delegácií Nemecka, Belgicka, Argentíny a Holandska a spolupracovala s expertmi IUCN a FACE, ktorí poskytli neoceniteľné vedecké informácie.
Články IAF Journal a eNewsletter
Ak sa chcete o niečo podeliť, IAF o tom chce počuť!
Potrebujeme správy o tom, čo sa deje vo vašej časti sveta, správy o problémoch, ktoré ovplyvňujú sokoliarstvo tam, kde sa nachádzate, alebo čokoľvek kultúrneho alebo športového významu, o ktoré sa chcete podeliť so svetovou sokoliarskou rodinou.
Ak nám môžete poslať svoj obsah v angličtine, ako aj v španielčine, portugalčine, arabčine alebo ruštine, urobte tak. Pošlite nám prosím krásne, pekné, veľké obrázky s vysokým rozlíšením (aspoň 1 MB) - Nezabudnite uviesť zdroj obsahu a fotografií.
- Uzávierka elektronického bulletinu: júl 2022