Sokoliarstvo

...by malo byť povýšené na umenie, pretože je to jediný spôsob lovu, ktorý svojou povahou patrí ku skutočnému umeniu. Ľudia môžu štvornohého tvora ovládať násilím a inými prostriedkami, zato vtáka, ktorý krúž vysoko vo vzduchu, môže zaujať a vycvičiť len ľudský duch. Víťazstvo ľudského ducha nad najslobodnejším zo zvierat, nad dravcom, ktorý sa po vypustení na päsť vráti i keď to odporuje jeho prirodzenosti, nie preto, že by pohŕdal slobodou, ktorý mu bola zdanlivo darovaná, ale preto, že sa vrátiť musí, prinútený géniom človek, ktorý ho drží neviditeľným putom.

View all
View

Ako postupovať pri nájdení dravého vtáka alebo sovy?

Každý kto nájde poraneného dravca a je očividné, že ten dravec je z voľnej prírody, nemá na nohách...

View

Ako sa stať sokoliarom

Ten, kto sa chce stať na Slovensku sokoliarom musí absolvovať minimálne jednoročnú kandidátsku...

View

Čo robia sokoliari

Prispievajú k ochrane pernatých dravcov a sov na území Slovenskej republiky a to spoluprácou s...

„Sokoliarstvo je láska, a pokiaľ budú dravce lietať na modrej oblohe, sokoliarstvo bude žiť ďalej, pretože láska je večná“.

nove logo ZSsMS

 • Úrodu tokajských vinohradov strážia sokoliari

  119891707 320724079213024 2951802013067555674 nŠkorce živiace sa hroznom dokážu narobiť veľké škody na vinohradoch, jedným zo spôsobov na ich odstrašenie je využitie lietajúcich dravcov pomocou sokoliarov. "My vlastne využívame prirodzený inštinkt predátora. Keď škorce zistia, že sa v lokalite vyskytuje predátor, že s ním lietame, že ich napáda a sú v nebezpečenstve, tak sa danej lokalite vyhýbajú," priblížil sokoliar Ľubomír Engler.

  Na odplašenie škorcov sú podľa neho najúčinnejšie sokoly, osobne používa sokola sťahovavého, sokola tmavého, ale aj sokola rároha a kaňúra okrúhlochvostého. Striedanie dravcov podľa neho zvyšuje účinnosť tejto lietajúcej "strážnej služby". Ochranu zabezpečuje v tokajskej oblasti pre vinohrady firmy Ostrožovič pri obci Malá Tŕňa.

  "Zo začiatku sme mali veľmi veľa roboty, dvaja sme sa tu nezastavili, museli sme sem chodiť od rána do večera. Teraz sem chodím lietať len preventívne a vyžívam to, že staré škorce dokážu viesť celé kŕdle a už sú skúsené a vedia, kde môžu ísť a kde nie. Ak sem prídu nejaké menšie kŕdle a rýchlo zistia, že sa tu chodí strážiť, tak aj tie už nás potom obchádzajú, ale väčšinou tie hlavné veľké množstvá škorcov už poznajú tú lokalitu a vyhýbajú sa jej," uviedol Engler.

  Čítať ďalej...  
 • Školenie kandidátov pre oblasť welfare, manipuláciu s dravcom, výcvik a veterinárnu problematiku

  sksVážení kandidáti a sokoliari,

  dňa 09.08.2020 od 10:00 sa uskutoční v Mojíne školenie kandidatov:
  - pre oblasť welfare, manipulácia s dravcom a jeho výcvik (Kanát, Kanát ml.)
  - pre oblasť veterinárna problematika (MVDr. Molnár)
  ktoré je potrebné na pripustenie ku skúške. 

  Čítať ďalej...  
 • Pozvánka na výročnú členskú schôdzu 2020

  sksPozývame Vás na výročnú členskú schôdzu SKS pri SPK, ktorá sa uskutoční 25. júla 2020 (sobota) so začiatkom o 10 hod. v priestoroch TU vo Zvolene (hlavná budova miestnosť B8). Prezentácia zúčastnených začína od 9 hod. Počas výročnej členskej schôdzi je potrebné dodržiavať opatrenia nariadené ÚVZ vrátane šachovitého sedenia a rúšok vo vnútorných priestoroch. V prípade nejakých ďalších opatrení z ústredného krízového štábu ohľadom zhromažďovania osôb Vás budeme informovať. 

  Daniel Haraba
  Tajomník SKS pri SPK

  Čítať ďalej...  

4 000
rokov trvajúca tradícia
50
rokov fungovania SKS pri SPK
300/100
členov/kandidátov na členstvo
24/7
starostlivosť o dravce

      Naši podporovatelia