Sokoliarstvo

...by malo byť povýšené na umenie, pretože je to jediný spôsob lovu, ktorý svojou povahou patrí ku skutočnému umeniu. Ľudia môžu štvornohého tvora ovládať násilím a inými prostriedkami, zato vtáka, ktorý krúž vysoko vo vzduchu, môže zaujať a vycvičiť len ľudský duch. Víťazstvo ľudského ducha nad najslobodnejším zo zvierat, nad dravcom, ktorý sa po vypustení na päsť vráti i keď to odporuje jeho prirodzenosti, nie preto, že by pohŕdal slobodou, ktorý mu bola zdanlivo darovaná, ale preto, že sa vrátiť musí, prinútený géniom človek, ktorý ho drží neviditeľným putom.

View all
View

Ako postupovať pri nájdení dravého vtáka alebo sovy?

Každý kto nájde poraneného dravca a je očividné, že ten dravec je z voľnej prírody, nemá na nohách...

View

Ako sa stať sokoliarom

Ten, kto sa chce stať na Slovensku sokoliarom musí absolvovať minimálne jednoročnú kandidátsku...

View

Čo robia sokoliari

Prispievajú k ochrane pernatých dravcov a sov na území Slovenskej republiky a to spoluprácou s...

“ Nie je nič krajšie ako kráčať lesom, kde ti nad hlavou lieta sokoliarsky dravec, s ktorým si spojený iba silou svojho ducha.”

sks

 • Pozvánka na výročnú členskú schôdzu 2021

  sksPozývame Vás na výročnú členskú schôdzu SKS pri SPK, ktorá sa uskutoční 31. júla 2021 v priestoroch TU vo Zvolene (Slávnostná AULA, nie poslucháreň ako v minulosti). Začiatok prezentácie je od 9 hod. a samotná schôdza začne o 10 hod. poprosím o dôslednosť.

  Poprosil by som tých z Vás ktorý ešte nepredložili k nahliadnutiu poľovný lístok aby si ho priniesli a odkontrolovali v prezenčnej listine správnosť uvedených údajov.

  Viac info v časti Aktuálne - Info pre členov - Členské schôdze.

  Daniel Haraba
  tajomník SKS pri SPK

  Čítať ďalej...  
 • SPOMÍNANIE - 50 rokov založenia Slovenského klubu sokoliarov pri ÚV SPZ

  Spominanie

   
 • IAF Bulletin - Február 2021

  Zákaz vyraďovania kurčiat z dielne EU

  2EU vstúpi 1. 1. 2022 do platnosti aktu, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o životných podmienkach zvierat. Týmto aktom sa obmedzuje vyraďovanie nevohdných kurčiat, bude zastavené, ale v niektorých krajinách bude dočasne pokračovať. 

  Ekonomický záujem len o chované sliepky chované pre vysokú znáškovosť sa nepovažuje za dobrý dôvod pre utratenie samcov kurčiat týchto chovných líní. Boli vyvinuté uskutočniteľné metódy na zisťovanie pohlavia kurčiat pred vyliahnutím a už ich využíva niekoľko veľkovýrobcov, ktorí podporili zmenu zákona. 

  Pre sokoliarov v EU ako aj mimo EU, ktorý sa k jednodňovým kurčatám dostávali bežne, sa odporúča kontaktovať svojich dodávateľov a požadovať radu o alternatívach, je aj možnosť ďalej chovať a vykrmovať samcov tak, že pôjde o plnohodnotnú alternatívu.

  Čítať ďalej...  

4 000
rokov trvajúca tradícia
50
rokov fungovania SKS pri SPK
300/100
členov/kandidátov na členstvo
24/7
starostlivosť o dravce

      Naši podporovatelia