Sokoliarstvo

...by malo byť povýšené na umenie, pretože je to jediný spôsob lovu, ktorý svojou povahou patrí ku skutočnému umeniu. Ľudia môžu štvornohého tvora ovládať násilím a inými prostriedkami, zato vtáka, ktorý krúž vysoko vo vzduchu, môže zaujať a vycvičiť len ľudský duch. Víťazstvo ľudského ducha nad najslobodnejším zo zvierat, nad dravcom, ktorý sa po vypustení na päsť vráti i keď to odporuje jeho prirodzenosti, nie preto, že by pohŕdal slobodou, ktorý mu bola zdanlivo darovaná, ale preto, že sa vrátiť musí, prinútený géniom človek, ktorý ho drží neviditeľným putom.

View all
View

Ako postupovať pri nájdení dravého vtáka alebo sovy?

Každý kto nájde poraneného dravca a je očividné, že ten dravec je z voľnej prírody, nemá na nohách...

View

Ako sa stať sokoliarom

Ten, kto sa chce stať na Slovensku sokoliarom musí absolvovať minimálne jednoročnú kandidátsku...

View

Čo robia sokoliari

Prispievajú k ochrane pernatých dravcov a sov na území Slovenskej republiky a to spoluprácou s...

“ Nie je nič krajšie ako kráčať lesom, kde ti nad hlavou lieta sokoliarsky dravec, s ktorým si spojený iba silou svojho ducha.”

sks

 • UNESCO CHRÁNI SOKOLIARSTVO

   

  Čítať ďalej...  
 • SOKOLIARSTVO bolo zapísané do svetového zoznamu UNESCO

  sokoliari instagramTlačová správa SPK 14.12.2021 – Sokoliarom zo Slovenského klubu sokoliarov pri Slovenskej poľovníckej komore sa konečne podarilo zavŕšiť 15 ročnú snahu. Dnes 14.12.2021, bolo sokoliarstvo konečne zapísané na Svetový zoznam UNESCO! Pristupujúcimi štátmi s prvkom sokoliarstva boli spolu s nami aj Chorvátsko, Írsko, Kirgizsko, Holandsko a Poľsko. Slovenskí sokoliari sa tak pridali k ďalším 18 štátom, ktoré sú už so sokoliarstvom v zozname zapísané niekoľko rokov. Mimochodom, „sokoliarstvo“ ako také, bolo prvkom zapísaným na svetový zoznam UNESCO s doposiaľ najširšou nomináciou štátov nielen Európy, ale aj Ázie. Sokoliarstvo, žijúce dedičstvo ľudstva sa tak pridá k siedmym doteraz zapísaným slovenským prvkom v UNESCO.

  Dlhá cesta za zápisom

  Slovenskí sokoliari pracovali na zápise do národného zoznamu viac ako 12 rokov. Museli vo svojej nominácii potvrdiť, že sokoliarstvo je na území Slovenska nepretržite od 5. storočia nášho letopočtu. V roku 2019 sa to ale podarilo a sokoliari si z rúk vtedajšej ministerky kultúry SR prevzali osvedčenie o zápise na národný zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva. 

  Čítať ďalej...  
 • 14.12.2021 sa bude rozhodovať o zápise sokoliarstva do zoznamu UNESCO

  UNESCO logoVážení členovia, vážení sokoliari,

  dovoľte aby sme Vám oznámili, že už zajtra bude rokovať o zápise "slovenského" sokoliarstva do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Rokovanie bude prebiehať formou online a budete ho môcť sledovať na tomto linku: https://ich.unesco.org/en/16com

  Rokovanie o sokoliarstve je hneď ako prvé v programe a preto by malo prebiehať približne od 14,15 hod.

  Držme si palce aby všetko dobre dopadlo a my sme zavŕšili viac ako 15-ročnú prácu na ceste za zápisom slovenského sokoliarstva, ako prvok žijúceho dedičstva ľudstva, na svetový zoznam UNESCO.

  Alojz Kaššák
  prezident SKS pri SPK

  Čítať ďalej...  

4 000
rokov trvajúca tradícia
50
rokov fungovania SKS pri SPK
300/100
členov/kandidátov na členstvo
24/7
starostlivosť o dravce

      Naši podporovatelia